DOGRYZANIE I SARKAZM

Dla niektórych dziewcząt docinki i wycelowany w matki sarkazm są źródłem tak znakomitej rozrywki, że nie sposób się im oprzeć. Poznajesz tego smak, gdy zabraniasz córce dokądś pójść, a ona odpowiada słowami ociekającymi sarkazmem: „Och, nie ma sprawy. Zdecydowanie wolę spędzić czas z tak porywającymi ludźmi jak wy, zamiast iść na nudną imprezę na plaży z najlepszymi przyjaciółmi”. Albo ni z tego, ni z owego, gdy najmniej się tego spodziewasz, ona robi pod twoim adresem przytyk: „Błagam, tylko mi nie mów, że zamierzasz w tym wyjść!”.
Wynik stosowania takiej strategii jest dwojaki: ty otrzymujesz komunikat, że córka jest zdenerwowana i zła, a ona ma satysfakcję, że ci dopiekła. Ale zmuszanie cię do domyślania się prawdziwego powodu jej wrogości jest bierne i nieskuteczne; jeśli nie zgadniesz, możecie nigdy nie zyskać szansy rozwiązania problemu. Prawdopodobnie jedynym efektem takiego zachowania będzie rozzłoszczenie cię i zduszenie w tobie chęci spełnienia jej życzenia, jeśli w ogóle takową miałaś. Sarkazm działa tak samo, gdy posługują się nim matki. Gdy usłyszysz, jak twoja córka wydziera się na siostrę za korzystanie bez pozwolenia z jej odtwarzacza CD – co przypomina ci
o zaginionym swetrze, który od ciebie „pożyczyła” – mówisz może: „Och, a ty zawsze pytasz, zanim coś weźmiesz?”. Albo jeśli umyślnie milczałaś do tej pory na temat jej marnego stopnia z matematyki, ona zaś stwierdza, że jej się nudzi, czy nie mówisz: „Cóż, musisz mieć mnóstwo wolnego czasu, skoro nie uczysz się matematyki”. Twoja córka słyszy tylko wrogość, a niekryjący się pod nią komunikat: „Martwię się, że nie przykładasz się do nauki przed egzaminami”. Zamiast poruszyć istotną kwestię w sposób, który zachęci ją do słuchania, prowokujesz raczej odwet, zrażasz ją albo uczysz, że sarkazm jest usankcjonowanym środkiem wyrażania własnego punktu widzenia.

StudentBlog theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Plenty on twenty, Fruits and sevens and Columbus deluxe.
error: Content is protected !!