Bądź uprzejma

Rozmawiaj z córką tak, jakbyś rozmawiała z hołubioną przyjaciółką. W przeciwnym wypadku narazisz się na niechęć. Komunikujesz jej również swoją nieprzemijającą miłość, która pozostaje nienaruszona pomimo jej ewentualnych błędów i niedoskonałości. Tym samym prezentujesz wzorzec konfliktu, w którym nie zapomina się o szacunku, i masz nadzieję, że córka będzie go naśladować, kiedy rozzłości się na ciebie. Jak powiada stare chińskie przysłowie: „Nie używaj siekiery, by odegnać muchę z czoła przyjaciela”. Trzymaj się teraźniejszości. Zapomnij o tym, co wydarzyło się wczoraj, w zeszłym tygodniu albo gdy córka miała dziewięć lat. Przywoływanie dawnych przewinień jedynie zepchnie ją do defensywy i odwróci uwagę od bieżącej sprawy. Zastanów się nad następującymi przykładami pożądanych oraz niezbyt fortunnych reakcji:

CÓRKA: Proszę, pozwól mi iść na to przyjęcie! Zrobię wszystko, jeśli tylko mnie puścisz!

NIE

MATKA: Ostatnim razem, kiedy dałam się ubłagać, wykorzystałaś mnie.

CZY

MATKA: Przypomnij sobie, co się stało, kiedy wyszłaś z Derekiem!

LECZ

MATKA: Jakie możesz mi dać zapewnienie, że wywiążesz się z naszej umowy?

ALBO

MATKA: Muszę mieć pewność, że zrobisz tak, jak mówisz.

Kiedy powracasz do tematu dawnych błędów, jedynie odbierasz córce nadzieję, że coś się zmieni na lepsze. Dochodzi do wniosku, iż nie warto w ogóle zawracać sobie głowy. Trzymanie się teraźniejszości daje siłę.

StudentBlog theme is brought to you by Quasargaming.com online slot games such as Plenty on twenty, Fruits and sevens and Columbus deluxe.
error: Content is protected !!